Description
Bollards
| Model No. | DSSP1005 |
|---|---|
| Brand | Daosafe |
| Rising Time | 2.5s |
| Dropping Time | 2s |
| Dimension | φ400 * 1105mm |
| Height Aboveground | 600mm (800mm Optional) |
| Height Underground | 1105mm |
| Cylinder Diameter | 219mm (273/324mm Optional) |
| Cylinder Thickness | 6mm (8/10/12mm Optional) |
| Weight | 130kg |
| Material of Cylinder | 304 Stainless steel |
| Flange Thickness | 10mm |
| Pre-embedded Section | Q235 Steel (A3) |
| Material of Actuator | 304 Stainless steel with spraying plastics |
| Diameter of Piston Rod | 18mm |
| Reflective Tape | 3M-DG3, 50mm |
| LED Warning Light | RGB, various dynamic mode |
Hydraulic Actuator
| Actuator Type | Oil-immersed |
|---|---|
| Lifting Force | 130kg |
| Protection Rate | IP68 |
| Power Supply | 220V/110V AC |
| Power Consumption | 350W |
| Overheating Protection | 75℃ |
| Ambient Temperature | -40℃ ~ 55℃ |
| Oil Tank Capacity | ………………………………………4L……………………………………… |
| Heating Unit | Optiona |
PLC Control Box
| Control System | TouchWin PLC with Display |
|---|---|
| Controller Box | Spray paint (Outdoor use) |
| Self-testing Program | Yes |
| LED Light Auto On/Off | ………………………………………..Yes……………………………………….. |
| Emergency Rise/Drop | Yes |
| Air Leakage Switch | Yes (CHNT Brand) |
| Power Supply | Taiwan Mean Well 220V/110V AC |
| Remote Control Distance | 100m (Bollard) / 30m (LED) |
DSSP1005
| Title | Description | Version | Size | Hits | Date added | Date modified | Download |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| dssp1005-bazze | 1.35 MB | 213 | 19-12-2021 | 19-12-2021 | DownloadPreview | ||
| DAOSAFE=CE-LVD | 705.89 KB | 179 | 20-12-2021 | 20-12-2021 | DownloadPreview | ||
| DAOSAFE=CE-EMC | 727.34 KB | 198 | 20-12-2021 | 20-12-2021 | DownloadPreview |







Reviews
There are no reviews yet.