Description
- Long-life performance, high operation dependability and fast response
- The mechanism is equipped with an automatic regulated hydraulic buffer device. No noise and impact when running
- Single directional or Bi-directional is selectable
- Automatic reset function: turnstile arm will lock automatically within 5s (can be setting) if passenger delay to entry
- Anti-tailing function: only one person passes at one time
- When power is off, arms will open automatically, which is complying with fire safety requirements
- LED indicator (red × means no entry; green → means entry)
- Structure of trunking to contain cable tidy inside the case
- Structure of ring cover on top and bottom to beautify it
- Override key function: when power failure, support to control open and close by manual
- Easy to install and maintain
- 3-year warranty support
| Model No. | DS401 |
|---|---|
| Brand | Daosafe |
| Framework Material | 304 Full Stainless Steel |
| Dimension | 1630 * 1337* 2240mm |
| Weight | 200kg/pcs |
| Passage Width | 690mm |
| Arm Support | 120° rotors with 3 sections or 90° rotors with 4 sections |
| Passing Direction | Single directional / Bi-directional |
| MCBF | 5 million |
| Power Supply | AC220V/110V, 50/60Hz |
| Operation Voltage | 24V DC |
| Power Consumption | 40W |
| Operation Temperature | -15 °C – 60 °C |
| Operation Humidity | 0 ~ 95% (No freeze) |
| Working Environment | Indoor / Outdoor |
| Flow Rate | 35-40 people per minute |
| LED Indicator | Yes |
| Emergency | Automatic arm open when power off |
| Communication | Dry contact, Relay signal, RS485 |
DS401
| Title | Description | Version | Size | Hits | Date added | Date modified | Download |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Daosafe-DS401-Full-Height-Turnstile-Gate-Datasheet | 1.39 MB | 206 | 19-12-2021 | 19-12-2021 | DownloadPreview | ||
| DAOSAFE=CE-LVD | 705.89 KB | 183 | 20-12-2021 | 20-12-2021 | DownloadPreview | ||
| DAOSAFE=CE-EMC | 727.34 KB | 178 | 20-12-2021 | 20-12-2021 | DownloadPreview |








Reviews
There are no reviews yet.