Description
- Full height turnstile DS401FS is designed to provide entry access control solutions in outdoor places or places that need high security, such as prison, stadium and construction site.
- Solid rain protection roof to resist bad weather and intrusions, with 304 or 316 stainless steel optional. The standard dimension is 1.5m (L) X1.5m (W), which can be customized.
- It’s idea for both indoor and outdoor, as whole body is made of finished and brushed stainless steel, which is waterproof, anti-corrosion and rigid.
- There are LED lights at front on both top cover and body side to indicate entry is accepted or denied.
- Arm is 120° rotors or 90°rotors for select.
- It has standard relay signal, which can be integrated with any kind of third-party access control system (e.g.: RFID, Fingerprint and Biometric reader device).
Features of Daosafe Full Height Turnstile
- Long-life performance, high operation dependability and fast response
- The mechanism is equipped with an automatic regulated hydraulic buffer device. No noise and impact when running
- Single directional or Bi-directional is selectable
- Automatic reset function: turnstile arm will lock automatically within 5s (can be setting) if passenger delay to entry
- Anti-tailing function: only one person passes at one time
- When power is off, arms will open automatically, which is complying with fire safety requirements
- LED indicator (red × means no entry; green → means entry)
- Structure of trunking to contain cable tidy inside the case
- Structure of ring cover on top and bottom to beautify it
- Override key function: when power failure, support to control open and close by manual
- Easy to install and maintain
- 3-year warranty support
Product Details and Dimensions
All the details and dimensions can be customized according to your project site


Product Parameters
| Model No. | DS401FS |
|---|---|
| Brand | Daosafe |
| Framework Material | 304 Full Stainless Steel |
| Dimension | 1460 * 1460* 2300mm |
| Weight | 200kg/pcs |
| Passage Width | 625mm |
| Arm Support | 120° rotors with 3 sections or 90° rotors with 4 sections |
| Passing Direction | Single directional / Bi-directional |
| MCBF | 10 million |
| Power Supply | AC220V/110V, 50/60Hz |
| Operation Voltage | 24V DC |
| Power Consumption | 40W |
| Operation Temperature | -15 °C – 60 °C |
| Operation Humidity | 0 ~ 95% (No freeze) |
| Working Environment | Indoor / Outdoor with solid rain protection roof |
| Flow Rate | 30 people per minute |
| LED Indicator | Yes |
| Emergency | Automatic arm open when power off |
| Communication | Dry contact, Relay signal, RS485 |
We Provide Mutiple Solutions
Can integrate a variety of access control equipments

- DS401FS
DS401FS
Title Description Version Size Hits Date added Date modified Download Daosafe-DS401FS-Canopy-Full-Height-Turnstile-Datasheet 1.73 MB 139 11-09-2023 11-09-2023 DownloadPreview
- DS401FS
DS401FS
| Title | Description | Version | Size | Hits | Date added | Date modified | Download |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Daosafe-DS401FS-Canopy-Full-Height-Turnstile-Datasheet | 1.73 MB | 139 | 11-09-2023 | 11-09-2023 | DownloadPreview |









Reviews
There are no reviews yet.