Description
24 Vdc barrier for intensive use with integrated control unit and battery charger | Switching power supply 100÷250 Vac 50/60 Hz which reduces energy consumption and ensures a long lifespan of the actuator | Version in stainless steel AISI 304 | Easy installation and possibility of quick connection for operation of opposed barriers, thanks to the SIS accessory board | Reduced energy use on stand-by | Option to install FTC.S photocells using concealed system so that they are perfectly integrated | Adjustable limit switches for slowing phases | Adjustable slow-downs
Foundation plate not included
TECHNICAL DATA
| Power supply | 230 Vac (50-60Hz) |
| Motor supply | 24 Vdc |
| Max absorbed current | 1.6 A |
| Power consumption in stand-by | 40 mA |
| Torque | 285 Nm |
| Opening time | 5” ÷ 7” |
| Duty cycle | intensive use |
| Protection level | IP44 |
| Built-in control unit | Yes |
| Integrated receiver | Yes |
| Encoder | No |
| Operating temperature | -20°C /+50°C |
| Lubrication | GREASE |
| Passage width | 6.5 m |
| Weight | 77.2 kg |
| N. motors per pallet | 6 |





Reviews
There are no reviews yet.